Azorské ostrovy
São Miguel
Divoké skalnaté pobřeží u městečka Mosteiros láká svými přírodními bazénky a pláží s černým sopečným pískem. Tady jsem se poprvé dotkla Atlantiku.
Čarokrásné prostředí ostrova São
Miguel okouzlilo v 18. století amerického kupce Thomase Hicklinga natolik, že zde nevědomky položil základy věhlasné botanické zahrady.
S kapitánem MobyDickem jsme vyrazili hledat delfíny a vorvaně na otevřené moře. Bylo neveselo, truchlivo, pršelo a foukalo, ale starý mořský vlk se toho nezalekl a nahnal nás na loď.
Ponta Delgada je největší a zároveň hlavní město ostrova. Strávili jsme tady deset dní a snažili se neztratit v jeho úzkých, jednosměrných uličkách.
Vypadalo to docela nenápadně, pak nám ale dali helmy a po schodech jsme sesoupili do největšího lávového tunelu na ostrově São Miguel.
Údolí Furnas je jedním z nejaktivnějších termálních lokalit na Zemi. Teplota sopečné půdy v určitých místech dosahuje až 90 °C a využívá se k přípravě tradičního pokrmu cozida.
Návštěva tohoto krásného města byla poněkud smutná. Pršelo, výhledy byly mlhavé a nálada na bodu mrazu. Ale pak jsem si dala Piňakoládu a rázem se všechno změnilo.
Z vesničky Faial da Terra nás vedla značená stezka stále hlouběji do ostrovní džungle, která nám pak odkryla vodopády Salto do Prego a Salto do Cagarrão.
Přírodní park v malebném údolí říčky Ribeira dos Caldeirões, podél níž byly vybudovány stovky vodních mlýnů.
Chá Gorreana je nejstarší čajová plantáž v Evropě, jejíž čajovníky nám tradičním zpracováním poskytují také jediný čaj, který se v současné době na starém kontinentu pěstuje.
Výstup na Pico da Vara jsme kvůli počasí dlouho odkládali. Toho oslavného rána byl pík hory zahalen v mlze a vrcholová stezka se po vydatných deštích proměnila v bažinu.
Ohnivé jezero je nejvýše položeným jezerem na ostrově. Dostálo svému názvu a při poryvu větru vystupovalo z mlhy jako poklad zahalený dračím dechem.