Liparské ostrovy
Isola di Vulcano
Ostrov Vulcano leží nejblíže Sicilskému pobřeží. Řekové ho nazývali Hiera Hephaistou - Hefaistova svatyně, a Římané mu později dali jméno Vulcania podle římského protějšku boha Hefaista - Vulcana. Ostrovu dominuje vysoký kužel aktivní sopky, z kterého se stále valí oblaka sirných plynů. Sopečné plyny vyvěrají i z mořského dna, což činí koupání nezapomenutelným zážitkem.
Isola di Lipari
Hlavní, největší a také nejlidnatější ostrov Liparského souostroví. Stejně jako ostatní ostrovy vznikl vulkanickou činností, která se dnes projevuje ve formě horkých pramenů a přítomností mohutných ložisek obsidiánu a pemzy. Těžbu těchto látek zajišťovali v době antiky trestanci a lidé poslaní do vyhnanství, kteří přezdívali těžebnímu vulkanickému svahu "L inferno bianco" - Bílé peklo.
Isola di Panarea
Panarea patří k malé ostrovní skupině, za kterou je už jenom Stromboli. Severovýchodně od ostrova se tyčí skalnatý ostrůvek Basiluzzo, Dattilo a Lisca Bianco a několik dalších skalisek. Na rozeklaném mysu Punta Milazzese byly odkryty základy domů z doby bronzové. Pod tímto cípem je proslulá tyrkysově modrá zátoka Cala Junco, kde nezřídka kotví luxusní jachty.
Isola di Stromboli
Stromboli je jednou z nejaktivnějšíh sopek v Evropě, její erupce probíhají zhruba každých 20 minut. Sopečná aktivita se odehrává v kráterech na severozápadním úbočí nad svahem Sciara del Fuoco. Lávová fontána vyvrhovaná z kráteru se valí po svahu do moře a v noci září jasně rudooranžovou barvou.
Po Stromboli byl pojmenován tzv. strombolský typ erupce, kdy je žhavá láva vymršťována vzhůru a padá zase zpět do kráteru.